Timo Cooko vadovavimo stilius

Timas Cookas dirbo įtakingiausiose pasaulio technologijų bendrovėse. Auburno universitete įgijęs pramonės inžinerijos bakalauro laipsnį, jis greitai įsidarbino IBM, kur dirbo 12 metų. Dirbdamas IBM, T. Cookas Djuko universitete baigė magistrantūros studijas. Vėliau jis tapo „Intelligent Electronics“ komerciniu direktoriumi, o po to perėjo į „Compaq“, kur ėjo įmonės viceprezidento, atsakingo už medžiagas, pareigas.

Timas Cookas „Compaq“ dirbo neilgai. Išgirdęs T. Cooką sakant kalbą Auburno universitete, Steve’as Jobsas pradėjo jį verbuoti dirbti „Apple“ (AAPL). Tuo metu T. Cookas žinojo, kad jam prasmingiau pasilikti „Compaq“ – įmonėje, kuri turėjo sėkmingą istoriją. Tačiau po trumpo susitikimo su S. Jobsu intuicija jam liepė pereiti į „Apple“, kur jis turės galimybę dirbti su S. Jobsu, kurį jis laikė kūrybos genijumi, ir kurti puikią bendrovę, kuri lems technologijų ateitį.

Cookas „Apple“ užėmė daug pareigų. Jis tapo generaliniu direktoriumi, kai 2011 m. Steve’as Jobsas atsistatydino ir tapo valdybos pirmininku. Vėliau tais pačiais metais S. Jobsas mirė nuo kasos vėžio.

Kokiu vadovavimo stiliumi pasižymi Timas Cookas?

Timas Cookas vadovaujasi demokratiniu vadovavimo stiliumi, kuris leidžia kiekvieno „Apple“ darbuotojo talentams prisidėti prie bendrovės sėkmės. Tai nereiškia, kad jis leidžia kitiems vadovams ir vadybininkams priimti sprendimus už jį. Priešingai, jis išlieka atviras, apsvarsto savo galimybes ir įtikina kitus žmones sekti jo pavyzdžiu.

Galbūt Cookas neturi tokios vizijos kaip Stivas Džobsas, tačiau jo elgesys yra apgalvotas, todėl jam gana paprasta kitus vadovus įtikinti savo idėjomis. Kadangi prieš pasirinkdamas įmonės kelią jis išnagrinėja galimus pasiūlymų privalumus ir trūkumus, jis jau žino, kaip įtikinti nepritariančiuosius priimti jo požiūrį.

Kokiomis lyderio savybėmis pasižymi Timas Cookas?

Timui Cookui tapus „Apple“ generaliniu direktoriumi, ekspertai analizavo jo vadovavimo stilių ir ieškojo savybių, kurios, jų nuomone, padeda įmonei siekti sėkmės. Akivaizdu, kad „Apple“ valdyba suprato, jog T. Cookas bus puikus generalinis direktorius. Priešingu atveju ji būtų suradusi ką nors kitą vietoj Steve’o Jobso, kuris praėjus daugeliui metų po mirties tebėra Silicio slėnio ikona.

Kai kurios iš labiausiai išsiskiriančių Cooko vadovavimo savybių yra šios.

Skaidrumas

Daugelis įmonių kalba apie savo įsipareigojimą siekti skaidrumo. Tik nedaugelis jų daro ką nors, kad parodytų, jog laikosi savo pareiškimų. Timas Cookas nenaudoja „skaidrumo“ kaip skambaus žodžio. Jis yra įsipareigojęs jį vykdyti. Savo įsipareigojimą jis pademonstravo, kai „Apple“ kritikai apkaltino bendrovę, kad ji savo produktams gaminti naudoja mažai apmokamus darbuotojus pavojingoje aplinkoje. Cookas įsakė bendrovei atskleisti savo pasaulines operacijas, kad visi galėtų pamatyti, kaip laikomasi pramonės standartų.

Aktyvus klausymasis

Timo Cooko demokratinis požiūris į vadovavimą reikalauja atidžiai klausytis, ką sako kiti. Artimai su Timu Cooku dirbę žmonės sako, kad jis praktikuoja aktyvų klausymąsi.

Pokalbio ar susitikimo metu jis niekada neleidžia savo mintims klaidžioti. Jei kada nors teks kalbėtis su T. Cooku, tikėkitės, kad jis užduos aštrių klausimų ir skirs jums visą savo dėmesį.

Pasitikėkite savo komanda

Timas Cookas turi vadovų komandą, kuria pasitiki, kad ji gerai atliks savo darbą. Be pasitikėjimo demokratinis vadovavimo stilius žlunga. Būtų prasmingiau pakeisti nepatikimą kolegą, nei išlaikyti tą žmogų komandoje.

Apskaičiuota rizika

Kompanija „Apple“ rizikingus sprendimus priima nuo pat įkūrimo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio viduryje. Visi žino, kad Steve’as Jobsas pastūmėjo daugelį tų rizikingų sprendimų. Tačiau vadovaujant Kuokui bendrovė ir toliau priima drąsius sprendimus.

Tačiau Cookas imasi apskaičiuotos rizikos. Jis žino, kad kai kurios idėjos nebus sėkmingos. Kol jis mato rimtą priežastį įgyvendinti idėją, jis bandys. Tokio dydžio „Apple“ bendrovė gali absorbuoti kai kurias nesėkmes ir per daug nenukentėti. Tai suteikia Kuokui ir jo komandai privilegiją tyrinėti naujas vartotojų technologijas ir dizainą.

Kodėl Timas Cookas yra geras vadovas?

Timas Cookas yra geras vadovas dėl visų pirmiau išvardytų lyderio savybių. Tačiau svarbu pastebėti, kad demokratinis vadovavimo stilius pasiteisina tik tada, kai vadovai apsupa save protingais, kūrybingais ir sąžiningais žmonėmis. 

Žinojimas, kaip pasirinkti komandos narius, yra retas lyderio talentas. Timas Cookas jį puikiai išmano, o jo talentas padėjo „Apple“ tapti viena sėkmingiausių technologijų bendrovių pasaulyje.

Išvados

Timas Cookas visų pirma yra demokratinis vadovas, tačiau jis turi ir transformacinių savybių. Jis klausosi, ką jam sako jo patikima komanda, ir priima apskaičiuotus sprendimus, remdamasis gauta informacija.

Sunku įsivaizduoti, kad T. Cooko įvaizdis kada nors nustelbs Steve’o Jobso įvaizdį. Tačiau Timo Cooko vadovavimo stilius padėjo padaryti „Apple“ sėkmingesnę nei bet kada anksčiau.